Polisa OC

Ubezpieczenie OC należy do grupy ubezpieczeń majątkowych. Ma znaczenie w przypadku odpowiedzialności cywilnej. Zasada działania polisy ubezpieczeniowej jest stosunkowo prosta. W dużym skrócie towarzystwo ubezpieczeniowe odpowiedzialne jest za wszelkie majątkowe skutki wyrządzonych szkód w związku z użytkowaniem ubezpieczonego samochodu. Oczywiście maksymalna odpowiedzialność jest ustalona na podstawie sumy gwarancyjnej.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, co oznacza, że każdy samochód powinien je posiadać. Brak aktualnego ubezpieczenia OC skutkuje odpowiednimi sankcjami prawnymi. Czas trwania standardowej polisy OC wynosi 1 rok.

Należy zaznaczyć, że ubezpieczenie OC obowiązuje na konkretny pojazd mechaniczny, a nie na osobę, która je zakupił.

Suma gwarancyjna w przypadku mienia została w polskim prawie ściśle określona i wynosi równowartość 300 000 euro. W przypadku szkód na osobach suma gwarancyjna jest wyższa i wynosi 1 500 000 euro. W prawie zapisano, że towarzystwo ubezpieczeniowe ma obowiązek wypłacenia odszkodowania w ciągu 30 od dnia zaistnienia zdarzenia.

Ubezpieczenie OC oferuje wiele firm, ale najbardziej popularne to PZU, Allianz, Aviva, Link 4, Generali, Compensa, HDI, Axa, Liberty Direct, MTU, PTU, WARTA i mBank.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ubezpieczenia OC i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz